|
||||||||
|
Terhesség előtt, illetve alatt a nőknek fokozott vitaminbevitelre van szükségük. Vannak, akik ezt táplálkozás útján próbálják bejuttatni, és eszük ágában sincs táplálék-kiegészítőket magukba tömni, de szép számmal akadnak olyanok is, akik már a várandósság előtt különböző készítményeket szednek. A kérdés annyira nem egyszerű, hogy még az orvosok sem mindig értenek egyet abban, hogy a terhesség elején, végén, vagy végig érdemes-e szedni vitamint, és mikor milyet.
Többek között ezekre a vitaminokra van szüksége
Sokan vannak, akik egyszerűbbnek látják, ha nem külön-külön kapkodják be a vitaminokat, hanem speciálisan erre a célra kifejlesztett készítményeket szednek, melyekben megtalálhatóak a legfontosabb anyagok. Ezek a termékek igencsak megosztják a közvéleményt, ugyanis sokan vannak, akik úgy gondolják, megfelelő táplálkozás mellett teljesen felesleget a szedésük, ráadásul óriás bébik születnek tőlük. Ellenben a másik csoport pedig azzal érvel, hogy manapság az ételek – köztük a gyümölcsök, zöldségek- már nem tartalmaznak annyi vitamint és ásványi anyagot, mint régebben. Így a döntés nehéz, tehát mindenki a saját belátása szerint dönt. De hogy miként vélekedik erről a nőgyógyász?
"A terhes vitamin szedését már a terhesség tervezésekor érdemes elkezdeni szedni, hiszen mikorra a menstruáció kimaradásából kiderül a várandóság ténye, már 15-20 napja fejlődik a magzat. Amennyiben ez nem sikerül, például azért, mert nem kifejezetten tervezett, de kívánt terhességről van szó, akkor az első pozitív tesztnél érdemes elkezdeni. A legfontosabb a terhesség első 12 hetében szedni őket, utána már nem kell feltétlenül a baba megszületéséig. A vitaminok közül az első számú a B11 vitamin (folát, folsav), valamint a C vitamin, a D-vitamin, az A-vitamin, valamint a jód (és még számos vitamin és nyomelem, amelyek szerencsére az összes forgalomban lévő magzatvédő vitaminban megtalálhatóak)."- mondja dr. Vleskó Gábor nőgyógyász.
A szakértő elmondta, nem igaz, hogy a terhes vitamin szedésétől óriás bébik születnének. Ez egy tévhit, ami valószínűleg azért alakult ki, mert egy nagy baba születésekor egyből eszébe jut valakinek, hogy biztosan a terhes vitamin okozta, azonban a genetika sokkal fontosabb tényező.
Ugyanakkor a kérdésben még az orvosok között sincsen teljes egyetértés: a megkérdezett szülészek között olyan is van, aki azzal érvelt, hogy a terhesség elején a folsavat leszámítva felesleges a vitaminpótlás, hiszen a grammokban-párdekákban mérhető súlyú magzat vitaminigénye még nem terheli meg az anya szervezetét. A harmadik trimeszterben viszont, amikor a magzat már jó nagy, a vitaminszükséglet is megnő, amit érdemes lehet terhes vitaminokkal pótolni. Azzal ez az orvos is egyetértett, hogy teljes tévedés azt gondolni, a vitaminok szedésétől óriás bébik születnének.